koperty bezpieczne
Budowa i zabezpieczenia

Koperty i torby bezpieczne AMERSAFE - budowa i zabezpieczenia

Główną rolą kopert bezpiecznych AMERSAFE jest zabezpieczenie przesyłki (lub depozytu) przed nieuprawnionym dostępem osób postronnych. Każda próba wtargnięcia jest od razu widoczna w postaci uszkodzenia specjalnej taśmy bezpiecznej AMERSAFE lub uszkodzenia samej koperty.

Taśma bezpieczna AMERSAFE jest wykonana w ten sposób, że po jej zaklejeniu, próba nawet delikatnego otwarcia powoduje trwałe uszkodzenie zamknięcia koperty, dzięki czemu nie jest możliwe ponowne zamknięcie tej samej koperty bez pozostawienia śladów wtargnięcia. Specjalny klej na taśmie bezpiecznej AMERSAFE powoduje trwałe zwulkanizowanie zamknięcia koperty. Dodatkowo taśma bezpieczna AMERSAFE posiada pasek termiczny (czarna ciągła linia pod zieloną taśmą), który ulega uszkodzeniu ("rozmyciu") przy próbie działania niskimi (np. ciekły azot) lub wysokimi temperaturami (np. podgrzanie płomieniem) w celu otwarcia.

Koperty bezpieczne AMERSAFE są wykonane trójwarstwowej folii HDPE o wysokiej wytrzymałości. Dzięki temu nie jest możliwe przypadkowe uszkodzenie (rozdarcie, rozcięcie) koperty z zawartością. Czarny poddruk wewnątrz koperty chroni przesyłkę przed próbą prześwietlenia zawartości przy pomocy silnego źródła światła. Prawidłowo zamknięta koperta chroni również zawartość przed wilgocią, a nawet wodą. Specjalne szerokie zgrzewy na bokach koperty zapewniają szczelność przesyłce i jednocześnie uniemożliwiają samoistne rozklejenie boków koperty przy transporcie przedmiotów ciężkich, a nawet ostrych.

Na zgrzewach boków koperty umieszczono dodatkowo mikrodruk, który uniemożliwia niezauważone rozcięcie, a następnie sklejenie boków koperty. Każda koperta bezpieczna AMERSAFE posiada indywidualny i niepowtarzalny numer seryjny, który uniemożliwia podmianę koperty na inną, a także ułatwia kontrolę procesu przepływu przesyłki. Numer seryjny jest umieszczony pod taśmą bezpieczną AMERSAFE oraz na kuponach kontrolnych, które służą jako pokwitowanie (np. dla nadawcy i kuriera przesyłki). Każda koperta bezpieczna AMERSAFE posiada również nadrukowany kod kreskowy w systemie CODE 39, który jest odczytywany przez wrzutnie depozytowe stosowane przez banki (czytniki podczerwieni).

Dodatkowo każda koperta bezpieczna AMERSAFE posiada nadrukowane pole informacyjne do wypełniania długopisem lub cienkopisem (najlepiej typu "permanent"). Z tyłu kopert bezpiecznych AMERSAFE jest wydrukowana skrótowa instrukcja użytkowania kopert, procedura kontroli bezpieczeństwa kopert oraz informacja o dostępnych w ofercie rozmiarach standardowych kopert i toreb bezpiecznych AMERSAFE. Dookoła koperty wydrukowano również instrukcję, w którym miejscu należy, a w których nie powinno się otwierać koperty bezpieczne AMERSAFE po odbiorze przesyłki lub depozytu. Opisy na kopertach bezpiecznych są wykonane w języku polskim i angielskim.

Zabezpieczenia i budowa toreb bezpiecznych AMERSAFE

Torby bezpieczne AMERSAFE spełniają podobne funkcje co koperty bezpieczne. Ze względu na przeznaczenie - przewóz ciężkich przedmiotów (np. dużej ilości bilonu) nawet do 9,3 kg i 15 kg - są jednak wykonane inaczej. Oba rodzaje toreb są wykonane ze specjalnej grubej i przeźroczystej folii. Torby mają podobny kształt do typowych toreb sklepowych - z rączką do trzymania. Zamknięcie toreb stanowi podwójna bezpieczna taśma AMERSAFE. Na bocznych zgrzewach toreb jest wykonany nadruk, który ułatwia kontrolę nienaruszalności toreb w tych miejscach. Torby bezpieczne AMERSAFE posiadają ten sam system numerowania, kodu kreskowego i kuponów co koperty bezpieczne AMERSAFE. Z przodu torby bezpiecznej AMERSAFE znajduje się specjalne pole informacyjno-adresowe do wypełnienia (podobnie jak w przypadku kopert bezpiecznych). Pola informacyjne toreb bezpiecznych AMERSAFE są opisane w języku polskim oraz w językach skandynawskich.